Sanal müzemiz 24 saat açıktır

Maskemde Gelincikler

Nesne/Eser Adı: Maskemde Gelincikler
Koleksiyon grubu: Maske
Materyal Türü: Maske
Konu/Etiket/Tema: Corona
Bağış yapan kişi ya da kurum: Prof. Dr. Serap YANGIN BUYURGAN
Koleksiyona geliş biçimi: Bağış
Nesnenin/Eserin Öyküsü: 1962 yılında Rize/Pazar’da dünyaya geldi. 1984 yılında Gazi Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1997 yılları arasında on iki yıl orta dereceli okullarda resim-iş öğretmeni olarak görev yaptı. 1990-1997 yılları arasında Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde kuruluşundan itibaren 7 yıl çalıştı; Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri’nin ilk müfredat programlarının hazırlanmasında görev aldı. 1992 yılında G.Ü., Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisansını, 1996 yılında da Doktorasını tamamladı. 1997 yılında Gazi Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi Dr. olarak göreve başladı. 2001 yılında aynı kurumda Yrd. Doçentliğe atandı; 2005 yılında Resim/Resim-İş Eğitimi alanında Doçent oldu. 2010 yılında Profesörlüğe atandı. 2013-2015 yılları arasında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. 2015 (Haziran) yılında aynı kurumdan emekli oldu. 2015 (Haziran) yılında Başkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Görsel Sanatlar ve Tasarım Bölümü’nde Prof. Dr. olarak göreve başladı.

Sanat, sanat eğitimi, müzede eğitim, çocuk resmi ve Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri ile ilgili konularda yurt içi ve yurt dışında çeşitli hakemli dergilerde makaleleri yayımlandı; bu konularda seminer ve konferanslar verdi; ulusal ve uluslar arası kongre, sempozyum ve çalıştaylara katıldı; düzenleme ve yürütme kurullarında görev aldı. TÜBİTAK ULAKBİM‘den Bilimsel Yayın Teşvik Ödülü ve Gazi Üniversitesi Bilim Teşvik Ödülü aldı (2009). Başkent Üniversitesi‘nde, 01 Ekim 2015-30 Eylül 2016, 01 Ekim 2016-30 Eylül 2017, 01 Ekim 2017-30 Eylül 2018 ve 01 Ekim 2018-30 Eylül 2019 Dönemlerinde Akademik Performans Ödülü aldı; Elsevier-PURE online performans veri tabanında yer alması uygun görülen araştırmacı olarak seçildi (Temmuz 2017). Sanat eğitimi ve öğretimi (eğitimin her kademesine yönelik yöntem ve tekniklerle), Müze eğitimi ve uygulamaları ve editörlüğünü yaptığı Müzede eğitim öğrenme ortamı olarak müzeler başlıklı yayımlanmış kitapları vardır.

Eserleri çeşitli kurum ve kuruluşlarda, müzelerde bulunmaktadır. Sanatsal çalışmalarını atölyesinde sürdüren sanatçı eğitimci, altı kişisel sergi açtı; yurt içi ve yurt dışında çeşitli karma sergilere, sanat festivallerine katıldı. Halen, Başkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Görsel Sanatlar ve Tasarım Bölümü Başkanı olarak görev yapmaktadır.
21 Temmuz 2020 günü Serap Yangın Buyurgan tarafından Corona Corner bölümü için #MMCZG Makse Koleksiyonu instagram sergisi için hediye edilmiştir.

Eseri Üretenin Adı: Serap Yangın Buyurgan
Kütüphane/Müze Adı: #MMCZG
Yapıldığı Dönem: 2020
Yapıldığı/Üretildiği Şehir/Ülke: Ankara Türkiye
Fiziksel durumu: Sağlam (Orijinal)
Üretildiği Yer: Ankara
Genel Not: Tüm Dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık süreci herkes gibi sanatçıları da çok etkiledi. Elbette sanatçılar da duygularını, özlemlerini, beklenti ve sitemlerini, mutluluklarını ve korkularını farklı malzeme ve yöntemlerle ortaya koymaya çalıştı. COVIT-19 ‘un olumsuz etkileri hızla yayıldı, insanlar hastalandı, sayıların milyonlara ulaştığı ölümler gerçekleşti, ülkeler sınırlarını kapattı, insanlar evlerine çekildi. Birçok iş yeri kapandı, uzaktan eğitim, uzaktan çalışma süreci oluştu, maddi ve manevi sıkıntılar başladı. Bu süreçte insanların evlerine kapanması elbette olumlu gelişmelere de ortam hazırladı; ebeveynler çocukları ile daha fazla zaman geçirebildi, oyunlar oynadı, aile bireylerinin birbirleriyle paylaşımları arttı, daha fazla kitap okunup izlenemeyen filmler izlendi, ekmek yapıldı, değişik yemekler denendi. Bu süreçte ben de olumsuzlukları olumluya çevirebilmek, huzur bulmak, içimi dökmek için renklerle, çizgilerle ürettim, rahatladım. Sanat her yerde, her zaman anlayışı ile, sevgili sanatçı dostum Funda İyce Tuncel’in “maskelerimiz tuval oluyor” çağrısına küçük bir katkıda bulunmak istedim. Maskeme gelincikler çizdim, boyadım. Karadenizli bir insan olarak ağaçlar, çiçekler kısacası doğa ve renkler beni hep etkilemiştir. Tuvallerimde, kağıdımda, ağaçlar, laleler, gelincikler, papatyalar hep çiçek açmıştır. Geçmiş, bugün, gelecek sentezim çoğunlukla içerisinde gelinciklerin bulunduğu tarihi mekanlarda yansıtılmıştır. Sağlıklı günlerde, sanatla ve sevgiyle kalın…
Sanal - Fiziksel Nesne: Sanal
Rengi: Beyaz, Kırmızı, Yeşil
Küratör görüşü: Corona Corner sohbetleri ve bölümü için özel olarak tasarlanmış. Bulaş etkisine gelinciklerin şifası aşı olabilmiş.
Ülkesi: Turkey
Ülkesi: Türkiye