Sanal müzemiz 24 saat açıktır

Sanat cinsiyet : sanat tarihi ve feminist eleştiri

Nesne/Eser Adı: Sanat cinsiyet : sanat tarihi ve feminist eleştiri
Koleksiyon grubu: İhtisas kütüphanesi
Materyal Türü: Kitap
Konu/Etiket/Tema: Feminism and art, Feminizm ve sanat, Women Social conditions, Kadınların sosyal koşulları, Feminist art criticism, Feminist sanat eleştirisi.
Dewey no: 305.42
Koleksiyona geliş biçimi: Diğer
Boyutları (Genişlik): 20 cm.
Nesnenin/Eserin Öyküsü: Yakın geçmişe kadar müze koleksiyonlarına ve sanat tarihi kitaplarına baktığımızda, tarih boyunca hemen hiç kadın sanatçının yaşamamış olduğu, yaşamışsa da herhangi önemli bir sanatsal katkıda bulunmadığı kanısına varabilirdik. Bugün durum pek de öyle değil. ABD ve Avrupa'da 1960'lı yıllardan itibaren yaşanan toplumsal feminist dalga, çok geçmeden etkisini sanat pratiği ve kuramında da gösterdi. Başta Linda Nochlin'in çığır açıcı makalesi "Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?" olmak üzere, feminist eleştirmen ve sanat tarihçilerinin geleneksel sanat tarihi üzerindeki incelemeleri, kadın sanatçıların üretiminin görmezlikten gelinmesi sürecini ciddi anlamda kesintiye uğrattı.

Aradan geçen yıllar içinde sanat tarihi kitaplarının yeni basımlarında kadınlara da yer verilmeye başlandı; feminist sanat tarihçilerinin öncülüğünde, unutulmuş, gözden kaçmış, çeşitli nedenlerle hiç önemsenmemiş kadın sanatçılarla ilgili monografik çalışmalar yapıldı. Deha, ustalık, yetenek gibi kavramların erkekler tarafından erkekler için belirlenmiş olduğuna inanan feminist sanat tarihçi ve eleştirmenlerin, akademi, müze, sanat tarihi gibi belirleyici kurumların kadın sanatçıyı sürekli dışlayan sistematiğini belli bir sorgulamaya tabi tutması, tarihin akışını bir ölçüde dönüştürdü. Bu seçki, bugün de sürmekte olan o yoğun sorgulama sürecinden seçilmiş metinleri bir araya getiriyor.
Nesne/Eserin diğer sorumluları: Editör: Ahu Antmen, çevirenler: Esin Soğancılar
Nesnenin/Eserin dili: Türkçe
Kütüphane/Müze Adı: BirKültür ihtisas kütüphanesi
Sayfa, Cilt Sayı: 331 s.
Yayıncı Adı: İletişim yayınları
(S) Yapıldığı tarih: 18/11/2020
Yapıldığı Dönem: 2008
Yapıldığı/Üretildiği Şehir/Ülke: İstanbul
Yapıldığı malzeme: Kağıt
Fiziksel durumu: Sağlam (Orijinal)
Üretim kodu/Ürün kodu/ISBN/ISNN: 9789750505904
Genel Not:  Kaynakçasal notları ve dizini var.
Sanal - Fiziksel Nesne: Fiziksel
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Rengi: Mor
Ülkesi: Turkey
Ülkesi: Türkiye
Dili: Türkçe