Sanal müzemiz 24 saat açıktır

Kermit Kumbara

Nesne/Eser Adı: Kermit Kumbara
Koleksiyon grubu: Kumbaralar
Materyal Türü: Kumbara
Konu/Etiket/Tema: Susam sokağı, Kermit, Türk Ekonomi Bankası, TEB, Türkiye Ekonomi Bankası, Kurbağalar, Plastik kumbaralar, Kumbaralar, Muppet Show, Disney
Bağış yapan kişi ya da kurum: Ali Armağan Daloğlu
Koleksiyona geliş biçimi: Dijital ortam
Boyutları (Derinlik): 9,5
Boyutları (Genişlik): 10,5
Boyutları (Yükseklik): 12,5
Nesnenin/Eserin Öyküsü: Kurbağa Kermit, bir Muppet kuklası. Yaratıcısı Jim Henson tarafından ilk kez 1955 yılında sunuldu. Bu Henson'un en bilinen ve meşhur kukla karakteridir. 1990 yılındaki ölümüne dek Kermit'e Jim Henson hayat verdi, daha sonra bu görevi Steve Whitmire devraldı.
Kermit ilk olarak 1955 yılında beş dakikalık bir kukla programı olarak Sam and Friends adlı dizide gösterildi. Kermit'in prototipi, Henson'ın annesinin eski bir paltosundan üretildi, göz olarak da iki adet pinpon topu kullanıldı. Onun bir kurbağa kuklası olarak ilk nitelendirilmesi ise Hey Cinderella adlı filmle beraber 1969 yılında olmuştur. 1969 yılında Susam Sokağı programında yer alarak geniş kitlelerce bilinir hale gelmiştir. Yer aldığı The Muppet Show dahil olmak üzere bazı dizi ve filmlerde çeşitli şarkılar da söyledi ve popüler hale geldi.
1979 yılında ABD televizyonlarının meşhur şovu Johnny Carson 'a konuk sanatçı olarak katıldı.
Kermit, Muppet Show karakterlerinin Walt Disney şirketine satışına dek The Jim Henson Company'nin maskotu olarak kaldı.
Eseri Üretenin Adı: Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Nesnenin/Eserin dili: İngilizce
Kütüphane/Müze Adı: Müze Kumbaram
Yayıncı Adı: Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
Yapıldığı/Üretildiği Şehir/Ülke: Çin
Yapıldığı malzeme: Plastik
Fiziksel durumu: Sağlam (Orijinal)
Genel Not: Plastik yeşil kumbara. Para atma yeri ensesindedir. Para çıkarma yeri altında siyah plastik kapaklıdır. Alt kısmında Türk Ekonomi Bankası, made in china yazıları vardır. Kermit susam sokağı (Muppet Show) karakteridir.
Sanal - Fiziksel Nesne: Sanal