KURULUŞ ÖYKÜSÜ

BirKültür’ün kuruluş öyküsü Ali Armağan Daloğlu’nun sanata, kültüre, eğitime, müzelere verdiği değerin zihninde oluşturduğu imgelerle 2010 yılında Pencüse Digital’i hayata geçirmesiyle başladı. Nasıl kültürler iç içe ise bu yapı da iç içe olmalıydı hatta birçok şeyi kapsamalıydı ve müzecilik birleştirici bir rol oynamalıydı.

İşte bu yüzden var olan düşüncelerini somutlaştırmak, somutlaştırırken hangi bilimsel yöntemleri izleyeceğine karar vermek için 2015 yılında Ankara Üniversitesi’nde Müzecilik Eğitimi üzerine yüksek lisans yapmaya başladı ve 2018’de Sanal Müzeler üzerine yaptığı proje çalışmasıyla mezun oldu.

Bu eğitim gerçekleşirken müzede sergilenecek kumbaralar, objeler, koleksiyona katılmaya devam ediyordu. Ankara, İstanbul, İzmir gibi Türkiye’nin birçok yerindeki antikacılarla iletişim halinde bulunulurken, kişilerin e-ticaret siteleri üzerinden satışa çıkardıkları kumbara ve koleksiyonla ilgili diğer objeler takip edilerek koleksiyona katılıyordu.

Koleksiyona katılımın hep devam edecek düşüncesinde olsa da müzenin fiziksel olarak açılmasından önce 10 Nisan 2018’de sanal olarak açılmasına karar vermiştir. Böylece sanal müze kavramının Kültür Bakanlığı’nda müze alt kollarından biri olması için yaptığı çalışmaların ve araştırmaların dışarı açılımını da gerçekleştirmiş oldu. Çünkü “Mekân ve zaman sınırlaması olmaksızın müzeye erişim herkesin hakkıdır”, “Kişiler arası birikimler paylaşılmalıdır”, “Kültür sensin” düşünceleriyle hareket etmektedir.

“Her birikim bir kültür”

Sitede yer alan yazı ve görsellerin her hakkı saklıdır.
© BirKültür 2019