Sanal müzemiz 24 saat açıktır

Başarıyı geleceğe taşımak için Köklere Yolculuk

Nesne/Eser Adı: Başarıyı geleceğe taşımak için Köklere Yolculuk
Koleksiyon grubu: Kitap
Konu/Etiket/Tema: Müze, Kurum Müzeleri
Dewey no: 069.TE
Koleksiyona geliş biçimi: Satın Alma
Boyutları (Derinlik): 1,30
Boyutları (Genişlik): 16,50
Boyutları (Yükseklik): 21,50
Nesnenin/Eserin Öyküsü: Kültürel miras oluşurken toplumdaki değişimlere etkisi en belirgin olan ekonomik gelişmelerdir. Bu gelişmeleri sağlayan sanayileşme sürecinin takip edilebilmesi için kurumun kendi köklerine yönelmesi, kurumsal tarihlerini anlatan müzelerini oluşturmaya başlamaları önem kazanmıştır.
Geçtiğimiz yüzyıl içinde şirket müzeciliği kendine has karakteri ile dünya müze birlikleri içinde önemli bir yer edinmiştir. Şirket müzeleri sahip oldukları doğal ticari niteliği kamusal fayda ile buluşturmakta ve zıtlıkların üstünden kamunun dikkatini çekmektedir.
Bu kitabın amacı; 18.yy’ın ikinci yarısında dünyada kurulmaya başlayan şirket müzelerinin sosyolojik ve ekonomik katkılarını ülkemizde hâlihazırda var olan şirket müzelerinin nasıl kullanabilecekleri, şirkete ve topluma katacağı olumlu etkileri ve bu yolda adım atmak isteyen kurumlara yol göstermektir. Türkiye’de özel müzeciliğin hızlı bir şekilde gelişmekte olması sebebi ile şirket müzeciliğinin gerekliliğinin ve yapılabilirliğinin mümkün olabileceğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Şirket müzeciliği, sadece tarihi eser kavramı kapsamındaki eserleri değil şirketi bugünkü durumuna getiren kendi tarihi eserini oluşturan ürünlerin, eşyaların, belgelerin, fotoğrafların önemini gösteren müzecilik anlayışının gerekliliğini de göstermektedir.
Ülkemizdeki başarılı girişimcilerin, tarih yazan fabrikaların, nesilden nesle geçen şirketlerin kurumsal tarihlerini, en kalıcı ve çarpıcı şekilde anlatacak ve yeni gelenlere yol gösterecek olan şirket ve marka müzeleri olacaktır.
Eseri Üretenin Adı: Ebru Turhan
Nesnenin/Eserin dili: Türkçe
Kütüphane/Müze Adı: İhtisas Kütüphanesi
Sayfa, Cilt Sayı: 132
Yayıncı Adı: Ceres Yayınları
(S) Yapıldığı tarih: 01/08/2021
Yapıldığı Dönem: 22yy
Yapıldığı/Üretildiği Şehir/Ülke: İstanbul/Türkiye
Yapıldığı malzeme: Kuşe kağıt karton kapak
Fiziksel durumu: Sağlam (Orijinal)
Üretildiği Yer: Türkiye
Üretim kodu/Ürün kodu/ISBN/ISNN: ISBN 978-625-7264-71-1
Sanal - Fiziksel Nesne: Fiziksel
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Ülkesi: Turkey
Dili: Türkçe