Sanal müzemiz 24 saat açıktır

Silindir Kumbara

Nesne/Eser Adı: Silindir Kumbara
Koleksiyon grubu: Kumbaralar
Materyal Türü: Kumbaralar
Konu/Etiket/Tema: Kumbaralar, Cam Kumbaralar, Kavanoz Kumbaralar, Geri Dönüşüm Kumbaralar
Bağış yapan kişi ya da kurum: 217913-10461768-6172 / AB
Koleksiyona geliş biçimi: Bağış
Boyutları (Derinlik): 8,00
Boyutları (Genişlik): 8,00
Boyutları (Yükseklik): 14,00
Eseri Üretenin Adı: 217913-10461768-6172 / AB
Nesnenin/Eserin dili: Türkçe
Kütüphane/Müze Adı: Müze Kumbaram
Yapıldığı Dönem: 2023
Yapıldığı/Üretildiği Şehir/Ülke: Ankara / Türkiye
Yapıldığı malzeme: Cam, Yün, Krapon Kağıdı
Fiziksel durumu: Sağlam (Orijinal)
Genel Not: 16.Mayıs.2023 Salı günü Müzeler Haftası etkinlikleri için ziyarete gelen Şehit Erhan Er İlkokulu öğrencileri tarafından üretilip müzemize bağışlanmış kumbaradır. Silindir bir kavanozun kapağı delinerek kumbara haline getirilmiştir. Kavanozun etrafı turuncu renk krapon kağıdıyla kaplanmış olup mavi renk simli kalın kağıtlarla A harfi ve yıldızlar yerleştirilmiştir. Ayrıca üzerinde sarı ve kırmızı renk iki adet yünden ponpon bulunmaktadır. Para atma deliği kavanozun tavan kısmındaki sarı renk bir kapağın delinmesiyle oluşturulmuş olup para çıkartma işlemi se kapağın açılarak kavanozun boşaltılmasıyla gerçekleştirilmektedir.
“Gelecekte de müzelerin gücüyle kurulan sürdürülebilir bir dünya görmek istiyoruz.”

Son yüzyılda değişen sonsuz tüketim davranışları bugün iklim krizine sebep olmaktadır. Sadece sıcaklık artışından ibaret olmayan iklim krizi, kuraklık, seller, şiddetli kasırgalar gibi aşırı hava olaylarında artış, orman yangınları, biyoçeşitliliğin azalması gibi sonuçlara yol açmakta ve bununla birlikte bitkiler, hayvanlar, insanlar ciddi risk altına girmektedir. Hepimizin karşı karşıya kaldığı bu tehlike ile ilgili toplumsal ve bireysel tedbirler alınmadığı takdirde dünyada yaşam zorlaşacaktır.

Biz MÜZE KUMBARAM olarak bu süreci yavaşlatmak ve iklim krizinin etkilerini en aza indirgemek için 2023 yılında gerçekleştireceğimiz etkinliklerimize, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 13. Maddesi, İklim Eylemini dâhil edeceğimizin sözünü veriyor ve sizleri de bu konuda harekete geçmeye davet ediyoruz.

Zinciri halka halka büyütmek için siz de davetimizi kabul edip, sloganınız ile fotoğraf çekip, #GelecekteDe etiketi ile paylaşım yaparak iklim değişikliğine dikkat çekebilirsiniz!

Birlikte hareket etmek hepimize güç verecektir.
Haydi sen de zincirin halkası ol!
#GelecekteDe
Sanal - Fiziksel Nesne: Sanal
Kategori sınıfı: Kumbaralar
Rengi: Turuncu, Mavi, Sarı, Kırmızı
Ülkesi: Turkey
Ülkesi: Türkiye
Dili: Türkçe