Sanal müzemiz 24 saat açıktır

Afrika Büyüsü

Nesne/Eser Adı: Afrika Büyüsü
Koleksiyon grubu: Maske
Materyal Türü: Maske
Konu/Etiket/Tema: Afrika, Yerli
Koleksiyona geliş biçimi: Dijital ortam
Nesnenin/Eserin Öyküsü: AFRİKA MASKESİ-KENYA
Ben seyahat ettikçe, gittiğim yerlerden maske toplamaya da devam ediyorum. Tek tük maskeleri alıyorum. Ama o yıl, 1999, Afrika’ya ilk kez gideceğim. Safari’ye çıkacağım. Bende bir heyecan, bir heyecan ki sormayın. Yolda, diyorlar ki, “burası Rift Vadisi”, dünyanın en büyük fay hattı. Bir kulübe dolusu tozlu maske satıyorlar yolda.
Saçları hindistan cevizi pürçeğinden, burun delikleri açık, elmacık kemikleri çıkık, gözleri derin derin bakan ve tam bir Afrikalı erkek maskesi buluyorum, bir dolu maske arasından. Ben onu seçiyorum. Tozlu ama temizletiyorum ve birden onu sahiplenircesine kucaklıyorum. Bu benim olmalı. Oluyor da… Hala o kadar maskem var, ama onun yeri apayrı.
Önceleri bir anlam veremiyorum, daha sonra okuyup araştırdıkça, ilk insanın bu vadide yaşadığını, bu vadinin de Suriye’nin kuzeyine, belki de bizim Göbeklitepe’ye kadar ulaştığını öğreniyorum. Kenya’dan da Etiyopya’daki Omo Vadisine kadar varıyor. Taşlar yerine oturuyor yavaş yavaş. İlk insan Afrika’dan çıktı tezi ile ilk dini uygarlığın Göbeklitepe’de görüldüğü yanlış değil. Bir de Rift Vadisi’nde 3.2 milyon yıl öncesi yaşamış olan insanların iskeletlerinin bulunduğunu öğrenince, “hah işte tamam” diyorum.
Benim hala yere göğe koyamadığım o Kenyalı adam maskemi, insanoğlunun sanki ilk örneğiymiş gibi gözüm gibi saklıyorum. O artık böylece maske koleksiyonu yapmaya karar verdiğim ilk maskem oluyor.
Kütüphane/Müze Adı: #MMCZG
Yapıldığı/Üretildiği Şehir/Ülke: Kenya
Fiziksel durumu: Sağlam (Orijinal)
Sanal - Fiziksel Nesne: Sanal
Ülkesi: Kenya