Sanal müzemiz 24 saat açıktır

Şaman

Nesne/Eser Adı: Barong Dance
Koleksiyon grubu: Maske
Materyal Türü: Maske
Konu/Etiket/Tema: Afrika, Yerli
Koleksiyona geliş biçimi: Dijital ortam
Nesnenin/Eserin Öyküsü: BARONG DANSI MASKESİ-BALI, ENDONEZYA
Endonezya, binlerce adadan meydana gelmiş bir ülke. Her adanın da neredeyse kendine özgü kültürü var. Java, Sumatra, Borneo ve bunların yanında minnacık kalan Bali…
Bali bu hayli büyük adalar topluluğu arasında küçücük kalsa da yerleşik kültürü, tüm Endonezya kültüründen farklılık gösteriyor. Bir kere tüm ülke Müslüman’ken Bali’de Hindu geleneği sürüyor. Tüm törenleri de kendilerine özgü ve ülkenin bütününden ayrılıyorlar.
Endonezya’ya üç, Bali’ye iki kez gittim. Bali’nin çok farklı olduğunu sekiz saat süren bir kraliyet ailesi ölü yakma törenlerini izleyerek anladığımı söylemeden edemeyeceğim. O apayrı bir konuydu.
Barong Dansı’nın ise Bali’nin hem tiyatro, hem de dans kültüründe önemli bir yeri var. Barong, Bali mitolojisinde bir yaratığın adı. Ancak iyiliği savunan bir yaratık. O kocaman gözlerine, uzun dişlerine bakmayın siz, aslan ve maymun karışımı bu yaratığa, hayvanların koruyucu gücüne inanılarak rol biçiliyor. Animist, şaman türü ritüellerin bir parçası olan bu dansçının karşısında Rangda adında bir de kötü karakter var. Dans ve tema ikisi arasında geçiyor ve sonunda iyinin kötüye galibiyetiyle dans son buluyor. Rangda kaçıyor, Barong galibiyetiyle ruhlar kralı, iyilik sembolü olduğunu gösteriyor.
Barong karakteri Sri Lanka maskelerine de benzerlik gösteriyor. Hint kültürü etkisinde bir mitolojik tören kahramanıdır.
Ben, Bali’de önce dansını izleyip, sonra maske aramalarına başlayınca bu dev maskeyi buldum. Bir insan kafasından bir hayli büyük ve hacimli. Açıkçası tüm koleksiyon parçaları arasında en heybetlisi de o duruyor.
Gece maskelerin bulunduğu odada ışık yanınca, sokaktan geçenler o korku odasında önce Barong’u görüp dehşete düşüyorlar. Zavallı Barong, oysa ki kendisi bir iyilik timsali…
Kütüphane/Müze Adı: #MMCZG
Fiziksel durumu: Sağlam (Orijinal)
Sanal - Fiziksel Nesne: Sanal
Ülkesi: Indonesia
Ülkesi: Bali