Sanal müzemiz 24 saat açıktır

Can Akgümüş

Nesne/Eser Adı: Can Akgümüş
Eseri Üretenin Adı: Erol Can Oktay
Nesnenin/Eserin dili: Türkçe
Kütüphane/Müze Adı: Müze Kumbaram
Genel Not: 20 Temmuz 2000 tarihinde doğan Erol Can Oktay Modern Ankara Çınar Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünden mezun olup, şu anda Başkent Üniversitesinde öğrenim görmektedir. Erol Can Oktay:"Gördüklerimi gönlümün çektiği gibi çiziyorum. Bazen bir tanıdığı resmediyorum, bazen de hiç bilmediğim birilerini."


(S) Yapıldığı tarih: 20/10/2020
Yapıldığı/Üretildiği Şehir/Ülke: Ankara/Türkiye
Üretildiği Yer: Ankara
Boyutları (Genişlik): 20
Boyutları (Yükseklik): 20
Boyutları (Derinlik): 0,02
Fiziksel durumu: Sağlam (Orijinal)
Koleksiyona geliş biçimi: Bağış
Bağış yapan kişi ya da kurum: Erol Can Oktay
Nesnenin/Eserin Öyküsü: Erol Can Oktay'ın yorumlamasıyla...

Sanatçı Can Akgümüş'ün malzeme olarak fotoğrafı içinde bulunduğu anı kayıt altına alması ve bunun bellek, tarih ve toplum ile yeniden bir boyut kazanmasını ele almaktadır. Çalışmalarını ülke sınırı içerisinde, şehir yaşantısının insanların günlük yaşamlarındaki etkisini inceleyerek eserlerini oluşturmaktadır.
Bugüne kadar otuz sergide solo ve grup olarak profesyonel olarak işleri bulunmaktadır.
Ürettiklerinden seçilenler:
“Misafirler // Private Guests” 2019, “Dağ Monologları // Mountain Monologues”, 2017
“Saklayıcı // Hider”, 2016-2018, “Hazineler V // Treasures” V, 2016
“The Garden of Forgetting // Unutma Bahçesi”, 2016,

Üreticinin/Zanatkarın/Sanatkarın güncel sergi bilgileri: Sanatçının küratörlüğünde gerçekleşen Müze Evliyagil’in ev sahipliği yaptığı “Camdan Şato” Sergisi 11.06.-25.04.2021 tarihleri arasında izlenebilir.

Koleksiyon grubu: Portre resimler
Materyal Türü: Portre
Sanal - Fiziksel Nesne: Fiziksel
Konu/Etiket/Tema: Portre resimler
Rengi: Siyah - Beyaz
Küratör görüşü: Müze Kumbaram için hazırlanmış sergide, Erol Can Oktay'ın Müze Evliyagil- Camdan Şato sergisine yaptığı ziyarette gördüğü insanlar....
Ülkesi: Turkey
Dili: Türkçe

Erol Can Oktayhttps://www.instagram.com/oktayerolcan/

 

 

Can Akgümüş’ü Müze Evliyagil resmi instagram arayüzünden takip edebilirsiniz.

 

Müze Evliyagil, Camdan Şato sergisini Can Akgümüş küratörlüğünde, 11.06-22.11.2020 tarihleri arasında ağırlıyor. Sergi, hafıza kavramını Müze Evliyagil Koleksiyonundan ve koleksiyon dışı üretimlerden bir araya gelen 58 sanatçının üretimleriyle beraber çok katmanlı bir şekilde ele alıyor.

Sergi konseptinde şato hafızayı; aslında insan zihninin metaforik anlamda feodal beyliğini temsil ederken camdan yapılmış olması ise duvarlarının, hendeklerinin ve kulelerinin verdiği güçlü imajın aksine tıpkı hafızanın yapısı gibi zarif ve kırılgan bir yapıyı ifade ediyor. Camdan Şato hafıza kavramını gotik sanat akımı -edebiyat, mimari ve görsel sanatlar- üzerinden temellendirerek odağına alıp, sergide bulunan yapıtları hafızanın yapısına ve işleyişine benzer şekilde anı, mekanın hafızası, bedenin hafızası, nesnenin hafızası ve kayıp hafıza ve hatırlama gibi alt başlıklarda yeniden buluşturuyor.

Sanatçılar: Alper Aydın, Ayça Telgeren, Aykut Öz, Bahar Yürükoğlu, Barış Sarıbaş, Bedri Baykam, Begüm Yamanlar, Bengü Karaduman, Bestami Gerekli, Burcu Perçin, Burcu Yağcıoğlu, Can Akgümüş, Can Aytekin, Can Küçük, Çınar Eslek, Deniz Aktaş, Eda Aslan, Ege Kanar, Emre Yenisoy, Erdal Duman, Erol Akyavaş, Erol Eskici, Fırat Engin, Görkem Ergün, Gülhatun Yıldırım, Haluk Akakçe, Hermann Nitsch, İbrahim Karakütük, İhsan Oturmak, Kazım Şimşek, Mehtap Baydu, Metehan Özcan, Metehan Törer, Murat Morova, Nazlı Gürlek, Necla Rüzgar, Nejad Devrim, Osman Dinç, Onur İzci, Ömer Faruk Şimşek, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Pierre Alechinsky, Roland Topor, Sebahattin Yüce, Selim Cebeci, Semiha Berksoy, SENA, Seval Şener, Sevil Tunaboylu, Seza Paker, Şant Mengücek, Tansel Türkdoğan, Tanzer Arığ, Tarık Töre, Ümmühan Yörük, Yüksel Arslan, Zeren Göktan, Zeynep Kayan

Küratör: Can Akgümüş @canakgumus

Sergi Tasarım ve Video: Barek @ba.rek

Perde ve Kumaş Tasarım Sponsoru: PERSAN @persanhomestudio

Basın Sponsoru: Radyo Odtü @radyoodtu